Valentýn a jeho cesta kolem světa

Valentýn a jeho cesta kolem světa
Valentýn

Jak všichni určitě víme, blíží se nám svátek všech zamilovaných – Valentýn. Přestože tento den v České republice není oficiálně uznávaným svátkem, mnozí lidé na něj nedají dopustit. Ve vzduchu je cítit atmosféra plná lásky a zamilovaní se mohou těšit na extra dávku citů, jemných dotyků, polibků, dárečků a romantických chvil se svou drahou polovičkou. Ale jak se tento svátek slaví v jiných zemích světa? Posbírala jsem pro vás některé velice zajímavé informace o tom,  jaké mají valentýnské tradice jiné státy, než je naše země česká.

Spojené státy americké – tam to všechno začalo

Není pochyb, že ve Spojených státech a v Kanadě je svátek svatého Valentýna obrovským fenoménem. Nesmí chybět dárky, a to například v podobě milostných dopisů, pohlednic, čerstvých květin (hlavně růží), čokolády a dalších sladkostí. Mnoho párů slaví doma nebo v restauracích. Čokoládové bonbony ve tvaru srdce svázané červenou stuhou – to už nás na Valentýna nepřekvapí ani tady. Není divu, že se tento svátek rozšířil do Evropy právě z Ameriky, ta byla často v takovýchto věcech hodně napřed. Amerika pro nás tedy není překvapivá. Ale čtěte dále a dozvíte se, jaké to je jinde ve světě.

Italský svátek jara

V Itálii byl kdysi Valentýn slaven jako festival jara. Oslavy bývaly pod širým nebem, kde se shromáždili mladí lidé ve zdobených zahradách, aby si poslechli krásnou hudbu či čtení poezie. Tento zvyk ovšem s časem zanikl. V dnešní době jsou tradice přeneseny z Ameriky, takže pro nás nic nového. Oblíbeným dárkem je Baci Perugina. Jedná se o lískové oříšky v čokoládě, které obsahují malý kousek papíru s romantickým citátem ve čtyřech jazycích.

Valentýn a jeho cesta kolem světa
Svatý Valentýn – svátek všech zamilovaných

Japonsko a jeho Valentýn naruby

V Japonsku se tradice trochu pozměnila, a to tak, že hlavní roli převzaly ženy. Jsou to právě ony, kdo dávají dárečky a čokoládky svým mužům. Mnoho žen také využije příležitosti a rovnou vyrobí čokoládu, kterou posléze darují. To ovšem často není zapotřebí, jelikož obchody napříč Japonskem jsou zásobeny extra čokoládou už od poloviny ledna. Chlapi ale nezůstávají jen tak. Tuto laskavost mohou svým chotím vrátit 14. března, kdy Japonsko slaví svátek zvaný „Bílý den“. Proč bílý? Muži nejčastěji darují právě bílou čokoládu, a proto je den nazván právě takto.

Čokoládový den v Ghaně

Přestože obyvatelé Ghany si přivlastnili mnoho známých valentýnských tradicí, mají něco navíc. Od roku 2007 je den s datem 14. února v Ghaně známý také jako „Národní den čokolády“. Ghana je totiž jedním z největších exportérů kakaa. Důvodem vytvoření takového svátku byla mimo jiné myšlenka nalákání více turistů do této západoafrické země.

Estonsko myslí i na nezadané

V Estonsku se den svatého Valentýna jmenuje „Friend’s Day“, tedy Den Přátel. Je to z důvodu, aby se prý nezadaní lidé necítili vyřazeni z oslav. Ulice možná mohou být vyzdobeny srdíčky a dalšími valentýnskými symboly, ale stále existuje neromantická láska. Tu si mohou vyjadřovat členové rodiny a přátelé, třeba vyměňováním dárečků. Pokud ale hledáte lásku, nezadaní mají možnost projet se speciálním „autobusem lásky“. Jeďte tedy do Estonska a třeba potkáte lásku svého života právě v jednom z těchto autobusů.

Velká filipínská valentýnská svatba

Filipíny jsou známé stále oblíbenější tradicí na Den svatého Valentýna. Je jí obrovská svatební oslava, která sjednocuje stovky párů na velkých prostranstvích po celé zemi, aby si řekly své „Ano“. Přesně tak, Filipíny 14. února pořádají hromadné svatební obřady. V roce 2013 se těchto hromadných svateb zúčastnilo přes 4000 párů!

Ne nadarmo se říká „jiný kraj, jiný mrav“. Myslím si, že každá země na světě má právo vytvářet si své vlastní zvyky a tradice. Mně osobně se výše zmíněné líbí. Co na ně říkáte?

Written By
More from Therese
Originální balení dárků – jak na to?
Jsem člověk, který má neskutečnou radost z toho, že může darovat dárek. Samozřejmě...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *