Říká se mu sluníčko, také nehtík, nevěsta léta, bylina deště nebo nepravý šafrán. Řeč je o měsíčku zahradním, který je však mnohem více než jenom nádhernou jednoletkou zdobící zahrádky a zahrady. Měsíček je především jednou z nejužitečnějších a také nejoblíbenějších léčivých bylinek.
Na co všechno se dá měsíček využít? Jak vám měsíček může pomoci svými hojivými vlastnostmi? A co je pravdy na tom, že se květy měsíčku dají i jíst? Vše se dozvíte v tomto článku.
Nejprve se však podívejme na zářivé květy, které rostlinu zdobí od května až do podzimních dnů.
Měsíček nepřehlédnete
Měsíček lékařský, známý také jako měsíček zahradní (botanicky Calendula officinalis), je nádhernou bylinkou původem z jižní Evropy. Vyniká zářivě oranžovými květy. Ty nabývají celé palety barevných odstínů oranžové a žluté, výjimečně mohou být dokonce zbarvené i do bíla. Vždy jsou však nepřehlédnutelné.
Měsíček na sebe upozorňuje již svým vzhledem. Rozhodně se vyplatí mu věnovat pozornost. Měsíček má totiž významné hojivé, regenerační, protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující vlastnosti. Léčivé účinky mají všechny variety měsíčku. Nejúčinnější má být údajně měsíček s oranžovými květy, ale léčivé účinky mají třeba i zahradní plnokvěté odrůdy.
Měsíčkový čaj
Z čerstvých i sušených květů měsíčku, které mj. obsahují vysoký podíl slizů také flavonoidy nebo vitamín C se dá připravit léčivý čaj. Bylinku jednoduše zalijeme vroucí vodou a necháme luhovat v uzavřené nádobě asi 10 minut.
Zvláštně aromatický nápoj má nahořklou chuť a je prospěšný například pro srdce a krevní oběh. Zlepšuje zažívání, působí proti infekcím a vnitřním parazitům. Bylinka je vhodná i pro ženy, pomáhá předcházet gynekologickým potížím, harmonizuje ženský organismus. Měsíček také mírně snižuje krevní tlak. Uvolňuje křeče. Je užitečný při nervovém vypětí. Podporuje pocení a dokonce pomáhá i při nachlazení.
Měsíčková kosmetika
Měsíček se hojně využívá v péči o pokožku. Je součástí různých hojivých mastí a krémů. Bylinku samotnou lze využít pro přípravu regenerační koupele. Květy měsíčku (čerstvé nebo sušené) stačí jednoduše přidat do horké vodní lázně.
Vychladlý čajový nálev nebo odvar (samozřejmě bez cukru) poslouží i jako hojivá pleťová voda. Tento hojivý elixír můžete využít i jako protizánětlivou oční vodu.
Měsíčková pomazánka
Ano, čtete správně. Z měsíčku se nevyrábí pouze masti pro vnější využití. Měsíček se dá zpracovat i jako pomazánka. Recept je přitom velmi jednoduchý. Do tvarohu, pomazánkového másla nebo čerstvého sýra vmícháme čerstvé okvětní lístky měsíčku. Ty zpestří pomazánku nejenom chuťově, ale i svým vzhledem.
Měsíček jako koření
Kulináři měsíček znají také jako koření. Bylinka má obdobné využití, vůni a chuť jako šafrán. Jenom je dostupnější a levnější.
A co vy a měsíček? Znáte měsíček jako koření? Jak tuto kouzelnou bylinku využíváte vy? Nebo máte nějakou jinou oblíbenou léčivou bylinku?