Kratom – zázračná rostlina, která nakopne i uklidní

Pijeme hektolitry kafe, které ředíme matchou a energeťáky. Když je toho moc, dáme si jointa a pustíme seriál. Nebo to jdeme vytancovat a u toho si občas lupneme něco, co bychom mámě nepřiznali. Nebo jdeme s kamarády na pivo (deset). A to ani není řeč o cigaretách. Poznáváte se alespoň v jednom z výše napsaných řádků? Pak je čas, abyste se seznámili s kratomem.

Tempo života se neustále zrychluje a nepomohl tomu ani lockdown. Stres je plnohodnotný člen většiny domácností a je naprosto přirozené, že se mu neustále snažíme unikat. Cesty můžou být různé, ale občas není na škodu vydat se po nějaké, kterou za nás už před staletími vyšlapal někdo jiný.

Co je kratom a odkud se vzal

Mitragyna speciosa je tropický strom, který se vyskytuje v nížinných tropických deštných lesích Indočíny a jihovýchodní Asie a podle botanického dělění je něco jako vzdálený bratranec kávovníku. Z jeho sušených listů se získává tradiční povzbuzující a léčivý prostředek. A jak se kratom připravuje? Potkat se můžete buď se sušenými listy, které následně zpracováváte jako čaj, nebo s již namletým práškem. Ten se pije rozmíchaný v horké vodě (klidně oslazený medem) nebo přimíchaný do džusu, dobře prý funguje ve spojení s grepovým. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. V Evropě a zbytku světa ho ale známe častěji pod thajským názvem kratom. Podle použitého množství a druhu je účinek kratomu buď stimulační a euforický, nebo relaxační a tlumící.

Něco málo z historie

Přesné datum prvního užití kratomu vám neřekneme, ale z mnoha pramenů je jasné, že mezi obyvateli jihovýchodní Asie je populární už po staletí. Lidé na Kalimantanu, v Thajsku a Malajsii používají kratom k úlevě od bolesti, relaxaci, zvýšení energie i ke zlepšení sexuality. Listy nebo výtažky z nich jsou používány k hojení ran a jako lokální anestetikum.

„V Thajsku byl kratom používán jako pokrm k přijímání hostů a byl také součástí rituálního uctívání předků a bohů. Asi bychom neměli zatajit, že v roce 1943 thajská vláda kratom zakázala. S největší pravděpodobností proto, že vláda profitovala z prodeje opia a kratom s ním konkuroval. Momentálně je v Thajsku užívání kratomu (nikoli však jeho vývoz) stále nelegální. Ale mluvíme o zemi, kde vám za pašování marihuany hrozí trest smrti.” říká Martin Prošek z www.kratomkratom.cz a pokračuje: „Ilegalita kratomu, ne – Česká republika ani většina Evropy a USA do těchto zemí nepatří, nemusí nutně znamenat nebezpečí z jeho užívání, jako spíše konkurenci k prodeji jiných látek, které je možné legálně zdanit a mít z nich zisk.“

Druhy kratomu a jejich účinek

Kratom dělíme standardně na tři druhy. A není v tom vlastně žádná věda. Jedná se pouze o stáří rostliny, ze které listy bereme. Právě podle jejího stáří se totiž v listech kratomu mění množství a druhy alkaloidů, které mají vliv na výsledný účinek.

A barvy, které druhy označují, odpovídají barvě žilkování listů.

Bílý kratom (např. White Vietnam nebo White Maeng Da)

Jsou listy z mladé rostliny. A jeho účinky jsou popisovány jako energizující, stimulační a povzbuzující.

Zelený kratom (např. Super Green Malay, Green Maeng Da)

Jsou listy brané z dozrávající rostliny. Účinky, které z něj pocítíte budou euforické a koncentrující. Zelený kratom snižuje stres a pomáhá k dokonalému soustředění se. Oblíbený je mezi lidmi, které živí jakákoli kreativní práce.

Červený kratom (celosvětově nejprodávanější Red Bali či nový druh Red Bentuangie)

Nejspíš byste na to přišli už i sami. Ale pro jistotu. Červený kratom jsou listy z dospělé rostliny. A jejich účinky? Ty jsou relaxační, sedativní a podle dávkování i ulevující od bolesti.

Dávkování kratomu

Nejprve by bylo dobré říct, že vás nenavádíme k tomu, abyste kratom zkusili. Vlastně ani nemůžeme a náš článek je čistě informativní, abyste se o této pozoruhodné rostlině dozvěděli víc. Je to z důvodu, že kratom je v České republice (a v mnoha zemích Evropy) sice legální, ale není schválený jako potravina. Co to přesně znamená? Můžete si jej kupovat, užívat ho plnými doušky, můžete těžit z výhod jeho účinků, ale nikdo vám kratom s tímto záměrem nesmí prodat. Proto i na stránkách prodejců nenajdete nic moc o účincích kratomu (protože vám to zkrátka říct nesmí), natož o dávkování (protože můžete hulit o sto šest, ale nepřipadá v úvahu, abyste si doma udělali „čaj“, co vás uklidní). Holt legislativa…

My vám tedy, čistě pro studijní účely, jen řekneme, že co se týká dávkování kratomu, běžně se uvádí mezi 1-3 gramy pro začátečníky. Trocha skrolování na internetu vám určitě prozradí víc.

Pokud máte pocit, že by vás kratom zajímal víc, můžete se rovnou z téhle stránky kouzlem jednoho prokliku dostat na www.kratomkratom.cz a rozhodnout se, který z druhů vyzkoušíte jako první. Pokud do poznámky při nákupu navíc napíšete heslo EBLOGERI, získáte ke každé objednávce nad 300 Kč navíc celých 10g kratomu zdarma (2 vzorky po 5g). A to až do 31. 10. 2020.

Tags from the story
,
Written By
More from PR článek
Jak na pohodovou dovolenou s dětmi? Dáme vám pár tipů
Dovolená s dětmi je někdy pro nás dospělé spíše logisticky-organizační výzva než...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *