Detoxikace a mýty s ní spojené

Detoxikace - mýty kolem detoxikace

Detoxikace již dle svého označení znamená to, že se organismus zbavuje toxinů – detoxikuje. Může nabývat mnoha naprosto odlišných podob, ale vždy jde o to, že čistí střeva, játra, ledviny a vůbec celé tělo od škodlivých látek, které se v něm usazují. Detoxikace je často spojována s jarem, avšak lze ji realizovat kdykoliv během celého roku…

Mýtus č. 1 – jarní detoxikace

Jaro je skutečně skvělou dobou k detoxikaci, ale to však neznamená, že by se vnitřní očista organismu nemohla provádět třeba v létě. Naopak, léto je pro detoxikaci ideální, třeba proto, že máme k dispozici dostatek ovoce a zeleniny, potraviny, které podporují detoxikační procesy v těle.

Ovoce a zelenina obsahují velké množství vody, která je základem každé detoxikace. Navíc jsou bohatým zdrojem vlákniny, která funguje ve střevech jako očistný kartáč.
Pro letní detox hovoří také další fakta. Ten totiž může být počátkem hubnutí, a to se v létě pochopitelně hodí. Hodí se také to, že detox podporuje činnost střev a metabolismus, což využijete při tradičním letním hodování. Zvýšíte také odolnost střev vůči možným infekcím a snížíte riziko zažívacích potíží, které v létě hrozí více než kdy jindy.

Mýtus č. 2 – detoxikace není pro mě

Je spousta lidí, kteří si o detoxikaci přečtou jeden článek a hned usoudí, že toto není pro ně. Už bylo zmíněno, že očista organismu má mnoho podob. Pochopitelně ne každému musí vyhovovat dané konkrétní podoba, například půst. Zatímco někdo detoxikuje prostřednictvím půstu, pro dalšího půst opravdu vhodný není. Také většina výživových specialistů radikální půst odsuzuje… To však neznamená, že by detoxikace jako taková byla špatná nebo nevhodná.

Stačí si jen najít takový způsob detoxu, který danému člověku bude vyhovovat. V létě může jít například o detoxikaci prostřednictvím ovocných a zeleninových dnů.
Samozřejmě, pro určité jedince detoxikace opravdu není vhodná. Primárně jde o těhotné ženy, kterým se nedoporučuje. Obezřetnost je na místě také u vážně nemocných osob. Pokud však člověk není nemocný (nebo těhotný), detoxikace pro něho jednoduše je!

Detoxikace - ovoce

Mýtus č. 3 – stejně je to jen móda

Všechno bio a eko je v dnešní době „in“. Mnoho z nás chce žít zdravě a hledá způsoby, jak toho dosáhnout. Detoxikace je v tomto jedním z pomocníků. Dalo by se tak říct, že jde o módní záležitost. Nenechte se však mýlit.

Detoxikace je tradiční součástí mnoha alternativních medicín. Najdeme ji v tradiční čínské medicíně nebo indické ajurvédě. Lidé, například indičtí jogíni, ji praktikují již tisíce let. Rozhodně tak nejde jenom o další z módních trendů, který za chvíli odezní…

A co vy?

Vyzkoušeli jste již nějakou formu očisty nebo se na ni teprve chystáte? Co říkáte na letní detoxikaci – třeba před dovolenou?

Zdroj:

Informace čerpány především z tohoto článku 3 největší mýty kolem detoxikace ,ale využila jsem také další zdroje a svůj selský rozum.:-)

Written By
More from rakri
Chcete se vyznat v kočkách? Tady je přehled plemen koček!
Není kočka jako kočka. To platí i v případě, pokud půjde o...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *