E-knihy a čtečky e-knih frčí

Myšlenka elektronických knih se objevila, už v roce 1971, kdy vznikl projekt Gutenberg. Ten si kladl za cíl vytvořit databázi kulturních děl v elektronické formě. Nicméně na vznik fenoménu, jakým se e-knihy staly, jsme si museli ještě několik let počkat.

V roce 2004 společnost Sony přichází na svět s první čtečkou e-knih s E Ink displejem. E Ink technologie (elektronický inkoust) si klade za cíl, co nejlépe napodobit klasický papír a inkoust. K tomu E Ink přináší mnoho dalších výhod oproti klasickým displejům, které se v současné době využívají u tabletů a smartphonů. Hlavními výhodami této technologie:

  • nízká spotřeba energie a tím pádem i velmi dlouhá výdrž čteček e-knih na jedno nabití;
  • displej se neleskne na slunci.

O několik let později v roce 2007 uvádí na trh společnost Amazon svoji první čtečku e-knih Kindle. Ta si získává velkou popularitu a stává se nejprodávanější čtečkou e-knih na trhu. V té době se o čtečkách e-knih u nás ještě moc neví a většinou čtečku vlastní jen opravdoví geekové, čtečky jsou zatím velmi drahými zařízeními a jejich cena se pohybuje kolem 10 000 Kč a více.

Vše se, ale změní v roce 2010, kdy společnost Amazon představuje novou čtečku e-knih Amazon Kindle 3. Ta je cenově dostupnější a dá se hlavně koupit i v České republice nebo objednat přímo z USA. Tehdy se tato čtečka dala pořídit něco málo přes 3 000 Kč, díky tomu počty majitelů čteček e-knih v ČR prudce rostly. Zatím, ale nebyl rozvinutý trh s prodejem e-knih. Nakladatelé se bojí, že se e-knihy budou nelegálně stahovat na internetu. Nicméně i přes tyto obavy se trh rozšířuje a v ČR působí několik velkých prodejců e-knih. Ty zatím nenabízí desetitisíce e-knih, jak je tomu v zahraničí, ale jejich nabídka se stále rozšiřuje a již překročila magické číslo 10 000 e-knih. V roce 2011 se v ČR prodalo kolem 17 000 e-knih, v dalším roce to, už bylo 200 000 a v roce 2013 se prodalo kolem 500 000 e-knih.

Na čem číst e-knih?

Pro čtení e-knih máte na výběr hned z několika zařízení:

1. Čtečky e-knih

Jedno z nejlepších zařízení pro čtení e-knih je čtečka e-knih (Amazon Kindle, PocketBook nebo další méně známí výrobci). Jak, už jsem zmínil, čtečka e-knih je zařízení, které disponuje speciálním displejem s technologií E Ink. Vybavenost čteček e-knih je různá a podle toho se odvíjí i jejich pořizovací cena. Základní modely se prodávají již od 1 500 Kč a jsou naprosto dostačující pro čtení e-knih, pokud jste fajnšmekři a můžete si dovolit připlatit, tak lepší modely jsou od 2 500 Kč a více. Ty už nabízí dotykové ovládání a osvícení displeje. Zrovna osvícení je velmi užitečná vychytávka, díky ní nemusíte v noci nebo při horších světelných podmínkách svítit světlem v místnosti, ale osvítíte si přímo displej čtečky. Ty totiž mají zabudovanou speciální vrstvu v displeji a diody, které vysílají světlo do této vrstvy.

Čtečky e-knih mají dlouhou výdrž baterie na jedno nabití, jejich displej se neleskne na slunci jak je tomu u chytrých mobilů a tabletů. Čtení e-knih na čtečkách se díky černobílému displeji co nejvíce podobá klasickým knihám.

Čtečky e-knih

2. Tablety a chytré mobily

Abyste mohli číst e-knihy, nemusíte ihned investovat do speciální čtečky e-knih. Jestliže máte chytrý mobil (smartphone) nebo tablet. Stačí, když si nainstalujete speciální aplikaci (SW čtečku) do svého zařízení. Díky této aplikaci budete moc číst e-knihy v běžně dostupných formátech. K dispozici je mnoho aplikací, které jsou placené, ale i zdarma. Pro zařízení s operačním systémem iOS, Android nebo Windows Phone můžete zkusit českou čtečku e-knih a e-časopisů Wooky. Další čtečky nabízí Android, Apple nebo Amazon Kindle.

Výhodou čtení e-knih na těchto zařízeních je, že si nemusíte kupovat speciální zařízení, protože mobil nebo tablet většinou nyní vlastní kde kdo. Další výhodou je barevný displej, který oceníte u odborných knih nebo knih plné ilustrací. Na druhou stranu nevýhodou je, že tyto displeje unavují a negativně působí na váš zrak.

Čtení e-knih na tabletu

3. Počítač nebo notebook

Poslední možností, jak začít e-knih je počítač nebo notebook. Tato varianta je také nejhorší, protože PC a notebooky jsou poměrně velké zařízení. Takže se nemůžete pohodlně uvelebit do křesla a vychutnávat si obsah e-knih. Nicméně mnoho lidí kombinuje zařízení na, kterých čte e-knihy. O volné chvíli mohou číst e-knihu na monitoru svého PC a dále pokračovat po práci pěkně na gauči.

Pro čtení e-knih na PC nebo notebooku je opět nutné mít speciální program (aplikaci). Ty jsou opět placené, ale i zdarma. Velmi dobrou aplikací je Calibre, slouží jako knihovna e-knih a současně i čtečka k tomu nabízí mnoho dalších funkcí, jako převod e-knih do různých formátů. Pro operační systém Windows můžete opět zkusit českou aplikaci Wooky.

Pár důvodů proč uvažovat o e-knihách

  1. E-knihy jsou levnější než běžné papírové knihy.
  2. Do čtečky e-knih, tabletu atd. se vám vejde tisíce e-knih.
  3. Čtečku nebo tablet můžete vozit všude s sebou. Na dovolenou netaháte několik knih, ale jedno malé zařízení.
  4. U čteček, tabletů a chytrých mobilů si můžete zvětšit písmo a nastavit typ písma.
  5. Nepotřebujete lampičku nebo světlo, některé čtečky mají již osvícení displeje.
  6. Tísíce e-knih je na itnernetu dostupných zdarma. Myslím ty, kterým vypršely autorské práva, nebo je nakladatelství uvolnila volně ke stažení.
  7. Čtečky a tablety jsou vhodné pro výuku cizích jazyků, často mají překladové slovníky. Pohodlně si vyberete slovo nebo frázi a hned ji vidíte přeloženou.
  8. Do knih si můžete dělat poznámky, označovat části textů a později je třeba zkopírovat do dokumentů na počítači.
  9. Na čtečkách můžete číst i novinové články a další články, které si zašlete do čtečky pohodlně z internetového prohlížeče.
  10. Do čteček si můžete nechat pravidelně zasílat novinové články a to zcela zdarma.
Written By
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *