Důvod dýchat aneb kniha, která vám vyrazí dech

Důvod dýchat
Důvod dýchat

Jak už z názvu knihy plyne, není to román pro slabé povahy. Strhující děj, který vám jednou vžene slzy do očí a po druhé ve vás naopak zanechá pocit, že má hlavní hrdinka téměř vyhráno, se neustále mění. Autorkou této New Adult trilogie je americká spisovatelka Rebecca Donovanová, která zaujme čtenáře především svým stylem psaní.

Rebecca Donovan
Rebecca Donovan

O čem tato kniha tedy je?

Příběh se odehrává ve městečku Westlyn, kde se mladá studentka jménem Emma Thomasová snaží žít obyčejný život. Učitelé i spolužáci ji mají za tichou, šedou myšku, která žije ve vlastním světě a je jím natolik zaneprázdněná, že nemá potřebu sdílet bližší vztahy s ostatními. Při životě ji drží její nejbližší kamarádka Sara a tetiny malé dětičky Leyla s Jackem. Proč se ale Emma, pravým jménem Emily, skrývá před světem a bojí se ukázat svou pravou tvář? Důvodem je její chladnokrevná teta Carol, která si jí násilím vzala k sobě, protože by Emily neměl kdo vychovávat. A na oplátku.. Ji každým dnem dává poznat, jaké to je, být v domě nechtěná a na obtíž. Modřin má tolik, že už je ani pod rukávy nedokáže skrývat. Ve chvílích beznaděje ale pozná kluka, který ji svým neutuchajícím zájmem o ní až fascinuje. Přesto, že Evana od sebe neustále odhání, na jeho přítomnost si natolik zvykne, že mu začne postupně propadat. Díky němu začne čím dál více riskovat a odváží se lhát a utíkat z domu, jen aby si urvala kousek svobody, která by jí mohla vykoupit z pekla, které doma zažívá.

pokus o útěk
Pokus o útěk

Co od knihy Důvod dýchat očekávat?

Bestseller obsahuje přes 400 stran a za poměrně směšnou cenu (cca 250Kč) ho můžete sehnat téměř kdekoliv díky své větší reputaci. Jak už bylo zmíněno v úvodu, kniha není pro slabé povahy. Okamžiky vás totiž hrdinka nemile překvapí svou obětavou povahou, která je schopná snést téměř vše včetně Carolininých záchvatů (tahání za vlasy, mlácení baseballovou pálkou apod.), zklamání ze strany okolí, rozporuplných emocí a neustálého stranu, co přijde další ráno. Na druhou stranu má „Důvod dýchat“ své osobité kouzlo. Je to opravdu kniha, která vás vtáhne do děje a nevynechá jediný detail. Neskutečně vás pohltí atmosféra, příběh hlavní hrdinky, kdy máte chuť bojovat s ní, aby přežila každý další den. Hlavní téma se ale spíše točí kolem Emiliiny utajované lásky k Evanovi, kterou se snaží popírat, aby mu nemusela ukázat realitu, ve které žije.

Série „Dech“ je rozdělena do tří dílů:

Důvod dýchat
            1. díl – Důvod dýchat

 

Sotva dýchám
               2. díl – Sotva dýchám

 

3 díl - U konce s dechem
         3.díl – U konce s dechem

Úryvek z knihy č.1:

Z tváře jsem si setřela zasychající krev navlhčeným dresem. Nakonec jsem objevila nevelkou ranku nad levým obočím. Byla sice malá, ale nechtěla přestat krvácet. Znovu jsem na ni zatlačila a natáhla jsem se k lékárničce. Vzala jsem dvě stahovací náplasti a stáhla s nimi ránu. Obě strany jsem přitáhla k sobě, aby se zranění mohlo zhojit. Doufala jsem, že jizva bude co nejmenší.

Uprostřed čela pod linií vlasů se mi začala vybarvovat obrovská boule. Nedokázala jsem se jí dotknout, nesnesitelná bolest mi vháněla slzy do očí. Věděla jsem, že by to chtělo led, ale netušila jsem, jak si ho nenápadně přinést.

Opřela jsem se o stěnu naproti umývadlu a zavřela oči. Nebyla jsem schopná zadržet slzy. Řinuly se mi z očí, stékaly na tváře. Snažila jsem se při pláči ovládat dech, abych se nerozbrečela naplno. V krku se mi udělal knedlík. Vzpomínky na to, co se stalo, mi blýskaly hlavou. Neslyšela jsem ji přicházet. Nepochybně na mě čekala.

I když jsem se ze všech sil snažila být neviditelná, Carol a její nenávisti nebylo možné uniknout. Přála jsem si jediné – zničit ji. Moje podlité oči planuly vztekem, viděla jsem je v zrcadle.

Úryvek z knihy č.2:

,,Myslíš, že půjdeš v pátek večer na ples?“

,,Ne,“ odpověděla jsem bez zaváhání.

,,Takže ani v sobotu netančíš?“

Krátce jsem se zasmála

,,Ty na ples půjdeš?“ zajímala jsem se, ale nebyla jsem si jistá, jestli to chci skutečně vědět.

,,Myslím, že ne.“

,,Proč ne?“ povzbuzovala jsem ho do dalšího hovoru, ale jeho ne mi přineslo úlevu. ,,Neříkej mi, že jsem nenašel nikoho, kdo by tam s tebou šel.“

,,Emmo, my dva spolu chodíme, pamatuješ?“ dobíral si mě a rty se mu pomalu roztáhly do širokého úsměvu.

,,Sklapni,“ odsekla jsem. ,,Myslíš, že si to ostatní pořád myslí? Neříkal jsi jim, že to není pravda?“

,,Neřekl jsem k tomu vůbec nic.“

,,No to je blbý,“ zastavila jsem se, abych se na něj podívala. ,,Proč si přeješ, aby si všichni mysleli něco, co není pravda?“

,,Měl bych se o to starat?“

,,No mohl bys někoho, kdo by tě zajímal, pozvat na ples,“ zopakovala jsem. Nečekala jsem z jeho strany takový nezájem.

,,To jsem právě udělal.“

Hodnocení

Názvem i obálkou mě kniha velice zaujala. Jakmile byla příležitost, musela jsem ji okamžitě mít v ruce. Nečekala jsem, že mě děj pohltí tak rychle a snadno. Nemohla jsem se dočkat každé volné chvilky, kdy budu mít čas, abych si přečetla další stránku. Musím se přiznat, že žádnou z knih jsem nepřečetla tak rychle, jako tuto. Někomu se může zdát děj příliš táhlý, protože v něm autorka popisuje opravdu téměř každý den Emmy Thomasové. Mně se to naopak velice líbilo, protože člověk měl čas na seznámení se a ne pouze být součástí letmého prolétávání děje, jako je tomu u většiny knih. Člověk se u toho dokáže zamyslet i nad věcmi, co jsou v životě skutečně důležité a co hlavní hrdince nikdo nedokázal poskytnout. Hodnotím za 1 a ke knížce se vždycky ráda vrátím. 🙂

Written By
More from Luck@
Australská popová senzace „The Veronicas“ je zpět!
Dvojčata Jessica a Lisa poslední roky tvrdě makaly, aby nás mohly překvapit...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *