Posedlost sociálními sítěmi

Posedlost sociálními sítěmi

Dnešní doba se diametrálně odlišuje od doby, ve které žili naši rodiče anebo prarodiče. Samozřejmě, že má výhody, že nežijeme v době komunismu, ale naskýtají se zde i nějaké ale.Vaša babka pravděpodobně netuší kterak se používá Facebook, Twiter, Pokec, Instagram nebo mnohé jiné sociální sítě, kterého názvy ani netuším, ale myslím si, že o moc nepřišla.

Ještě před pár lety jsem potkala dvou mladých lidí, chlapce a dívku, v autobuse Znám je z vidění čili vím, že jsou sourozenci. Ne, že bych zvykla poslouchat cizí rozhovory v autobusech, ale toto se nedalo přeslechnout. Oba měli v rukou mobily a vypadaly jakoby byli posedlí. Jejich hlavy visely dolů a hleděli na displej. Komunikovali pomocí krátkých, strohých vět aniž by zvedly pohled od svých mobilech. Na jednu otázku, kterou položilo dívka svému bratrovi jí odpověděl: „Počkej, nechce se mi mluvit. Napíšu ti to do zprávy. „Tato věta mě dorazila. Neumím si představit, že by někdo seděl vedle mě a já mu řeknu, že si s ním budu psát přes zprávy. Pro mě je už jen maximální neslušnost nedívat se druhému člověku při rozhovoru do očí. Ta otázka byla běžná, čili nešlo o to, že by se bál, že je někdo poslouchá. Musím, ale říct, že vypadaly jako zombíci. Do svých mobilů byly zcela zažrané, téměř ani nedýchali, nevnímali okolí.

Fenomén fotek a statusů

Nechápu, což vede někoho každý den dát na sociální síť svůj oběd nebo seznamovat lidi s tím, co právě dělá. Nemluvě o selfie. Vyfotit se dokonale najstajlovaná při běžné situáciii a závěsné to na síť to je IN. Také mi neunikl fenomén selfie, při níž stojí hluboká myšlenka, která s fotkou nemá nic společného.

„Přátelé“

Mít 600 přátel na facebooku? Žádný problém! Čím více, tím lépe. Pravdepodbne tímto heslem se řídí „Facebook závisláci“. Čím via lidí o Vás ví, tím jste větší hvězda.
Kolik přátel mají však ve skutečném životě? Proč má někdo touhu sdílet svůj život s téměř neznámými lidmi? Toto je otázka, která se nám lidem sociálním sítím až ta moc neholdujúcim těžko chápe.

Odvrácené stránky facebooku

Ztráta soukromí a únik důležitých informací, které by neměla vědět široká skupina lidí jsou asi těmi najodvrátenejšími stránkami facebooku. Asi jste slyšeli nejeden příběh o tom jak zloději se prostřednictvím sociální sítě dozvěděli, že dům bude prázdný, protože jeho majitelé svým „přátelům“ obeznámili, že se chystají na skvělou dovolenou. Tito „přátelé“ to komentovali a lajkovali, zobrazilo se to jim přátelům, kteří možná, že také přidali nějaký ten like a takto se to šířilo až k těm nesprávným lidem, kteří situaci využili.

Výhody facebooku

Každopádně sociální sítě mají i své výhody ať už pro soukromé osoby nebo pro firmy pro marketingové účely. Výhodou je, že nemusíte provolat svůj kredit nebo paušál a stačí v podstatě zdarma napsat svému známému. Velkou výhodu vidím i ve skupinách. Napriklad takových školních skupinách, kde si studenti mezi sebou navzájem předávají informace, posílají si materiály na zkoušky nebo se informují o důležitých věcech.

Mnoho lidí si našlo na sociálních sítích partnera nebo dobrých kamarádů. To také patří k jejich světlejším stránkám.

Jsou lidé, kteří se enormním způsobem snaží zaujmout své známé prostřednictvím statusů na sociálních sítích. S trochou nadsázky se dá říci, že se to stalo smyslem jejich života. Chtějí Vám ukázat, že jsou lepší jako Vy, že se jim daří via, zhubli více, jejich břišní svaly jsou vypracovanější a jejich jídelníček pestřejší jako je ten Váš. Vytvářejí kolem sebe pomocí facebooku iluzi. Určitě nechci odsuzovat sociální sítě. Umí být velmi Užitečné jak je zmíněno výše, ale je třeba je umět používat ve správné míře. To jsou moje pocity z naší přetechnizované době. Tímto článkem jsem se nechtěla nikoho dotknout, sociální sítě neodsuzuji, vidím jejich výhody i nevýhody.

Written By
More from mimol
Taháky a školní podvádění
Vzpomínáte si na své studentské časy nebo jejich právě prožíváte? Patřily jste...
Čtěte více
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *