„Efekt George Clooneyho“ vysvětluje, proč se mladší ženy často párují se staršími muži

Minulé září se až směšně pohledný herec George Clooney oženil s až směšně krásnou právničkou Amal Alamuddin. Clooneymu bylo 53. Alamuddinové bylo 36. Jejich věkový rozdíl činí celých 17 let, což nemusí být pro lidi v takovém věku zvláštní, ale proč existuje mezi mužem a ženou s takovým věkovým rozdílem tak velká přitažlivost? Podle toho, co říká psychologický výzkum, Amal Alamuddinová není jediná, která podlehla staršímu, dobře vypadajícímu muži. Takovou situaci pojmenovali psychologové podle mého názoru velmi příznačně – říkají tomu „Efekt George Clooneyho“.

Evoluční psychologové říkají, že mladší ženy a starší muži se často dávají dohromady, protože zatímco plodnost trvá u žen od puberty po menopauzu, u mužů začíná také v pubertě, ale pro mnoho z nich může pokračovat až do středního věku.

Argument vypadá takto: Chytit trochu staršího muže je pro ženy strategickou výhodou – má za sebou více času na to, aby akumuloval prostředky, než mladší muž. Plus je tady fakt, že už měl pravděpodobně větší šanci získat nějakou emocionální stabilitu.

Ale také tady pracuje ještě jeden důležitý faktor.

Studie z roku 2010 vedená Fhionnou Mooreovou z univerzity v Dundee ve Skotsku zjistila, že když se ženy stávají finančně nezávislejšími, jejich choutky směřují ke starším – a hezčím – mužům. V této anketě online odpovídalo 3770 heterosexuálních Britů ve věku od 18 do 35 let. V dotazníku vyplňovali jejich demografický status, finanční zdroje, kariérní touhy a také jejich preference. Jak se dalo čekat, muži s více penězi preferovali mladší a atraktivnější ženské partnerky. A když měly více peněz ženy, toužily po starších mužích.

„Předpokládali jsme, že když ženy vydělávají více, jejich partnerské preference by měly mít tendenci spíše směřovat k těm mužům, kteří jsou mladší a atraktivnější, raději než k těm, kteří dokážou spíše zajistit nebo pečovat o dítě,“ řekla Moorová ve svém tvrzení. „Myslíme si, že větší finanční nezávislost dává ženám větší sebedůvěru v partnerských volbách, a přitahuje je k mocným, atraktivním mužům.“

To nás přivádí zpátky ke Georgovi a Amal. Jak už jsem zmínila dříve, Amal, teď už Clooneyová, je svůj vlastní šéf. V roce 2011 reprezentovala zakladatele WikiLeaks Juliana Assange během jeho extradičního řízení proti Švédsku. Roku 2014 poradila řecké vládě v její snaze přivést Elgin Marbles domů z Velké Británie.

Je to velmi mocná žena a osoba, která by si v podstatě mohla vybrat kteréhokoli muže na světě. Takže se zdá přirozené, že skončila s Clooneym – dvakrát jmenovaným nejpřitažlivějším žijícím mužem.

Co si o tom myslíte vy? Existuje efekt George Clooneyho? Setkali jste se s někým, kdo vykazuje jeho známky? Nebojte se sdílet s námi v komentářích!

Written By
More from Therese
Záhadné piano – jak se dostalo nahoru?
Na vrcholu výhledního místa Topanga blízko Stunt Road v oblasti Santa Monica Mountains...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *