Trendy pro rok 2018: zdravá strava a hubnutí. Jak na to?

Zdravá výživa 2018
Trendy pro rok 2018 ve výživě a hubnutí. Jak být fit v roce 2018?

Tak je tu nový rok a s ním nové plány, předsevzetí a sny o tom, jak tentokrát už opravdu budeme jíst zdravě, zhubneme, budeme prostě fit, krásní a atraktivní. Hubnutí a zdravá strava 2018 – s novým rokem se opět stávají tématem číslo jedna.

Přestože podle statistik končí většina novoročních předsevzetí, mezi kterými ty o hubnutí a zdravé stravě patří k těm nejčastějším, bohužel neúspěšně, stojí za to vykročit do nového roku tou správnou nohou, tím správným směrem a také zdravě.

2018 - Jak se vydat tím správným směrem?
Zdravá strava 2018 – Jak se vydat tím správným směrem?

Zdravá strava  a hubnutí 2018. Jak na to?

Dejte si na nový rok čočkovou polévku. Je to bohulibá tradice, která má přinášet peníze a blahobyt. Čočková polévka je hutná a zaručeně zasytí, současně se však dá označit za zdravý pokrm. Obsahuje luštěniny, které se zařazují mezi tzv. superpotraviny, tzn. látky s komplexními účinky na lidské zdraví a maximální výživovou hodnotou (nikoli z hlediska kalorického, ale z hlediska kvality obsažených živin a také rozsahu obsažených nutrientů). Více o tom, jak může vypadat nový rok zdravě…

Začněte nový rok s luštěninami

Luštěniny obsahují především vysoký podíl bílkovin – proteinů. A právě proteiny, resp. proteinová dieta (více tady) je jedním z trendů pro hubnutí v roce 2018. Mezi ty další (dle tohoto článku) patří:

  • ABS dieta pro ploché bříško
  • bodová dieta
  • nebo nutriční dieta

Jezte luštěniny po celý rok

Zpět k luštěninám, které jsou vhodné snad téměř pro jakoukoliv rozumnou dietu. Dopřávejte si v roce 2018 luštěniny ve velkém, získáte velkou dávku kvalitních bílkovin, ale také potřebnou vlákninu. Vláknina ve stravě sice není stravitelná, avšak funguje jako skvělý kartáč pro střeva. Platí, že čistá střeva = zdravá střeva. A zdravá střeva jsou předpokladem pro zdraví celého organismu. Až 80 % imunity totiž sídlí ve střevech. Ve složení luštěnin vaše tělo ocení také obsah minerálních látek jako je železo, hořčík, mangan, zinek nebo vápník. Obsaženy jsou také vitamíny jako je vitamín E nebo kyselina listová (vitamín B9).

Vybírat přitom můžete z celé palety luštěnin. Nejde jen o nejznámější fazole nebo čočku. K dispozici jsou vedle klasických bílých fazolí také další tipy fazolí např. červené ledvinové fazole, fazole adzuki, mung, pinto aj. Klasickou čočku zase doplňuje žlutá nebo červená čočka s výrazně kratší dobou vaření. Pokud se obáváte nadýmání, problém hravě vyřeší bylinky přidané do těstovin. Tak třeba majoránka nadýmání předchází.

Superpotraviny, zdravá výživa 2018
Návrat k přírodě? Ano, od toho jsou tu superpotraviny

Návrat k přírodě

S luštěninami budete v roce 2018 trendy, stejně tak i s léčivými bylinkami nebo kořením. Rok 2018 totiž hlásí návrat přírodě. K němu patří využívání bylinek, koření, ale také těch nutričně nejzajímavějších potravin, jakými jsou superpotraviny.

A nejde jenom o luštěniny, mezi vyzdvihovanými superpotravinami roku 2018 najdete také medicinální houby nebo zelené potraviny – mladý ječmen, zelenou pšeniny, spirulinu, chlorellu, ale třeba i běžnou listovou zeleninu jako je špenát.

Jak jinak se vracet k přírodě než v zelené barvě (kterou rostlinám mimochodem dodává chlorofyl, další oceňovaná výživná složka zelených potravin)?

Written By
More from rakri
Zdravé recepty: jablka, pomeranče, ořechy a skořice
Je tu konec roku. Kdo by si nedopřál trochu těch tradičních dobrot...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *