Nejpodivnější pravomoci královny Alžběty II. – to jste ještě nevěděli!

Britská královna Alžběta II. není jako ty a já.

Věděli jste, že je imunní proti stíhání? Že má svého osobního básníka, kterému platí Sherry vínem? Nebo že může nechat propustit celou australskou vládu?

Je pravda, že její role jako britská hlava státu je do značné míry pouze ceremoniální, a že Monarcha dnes není držitelem žádné vážné moci ze dne na den. Historické pravomoci byly do značné míry přeneseny z panovníka na vládní ministry. Ale to stále znamená, že když britská vláda deklaruje válku, reguluje civilní služby nebo podepisuje smlouvy, dělá to pouze pod její autoritou, takže s jejím souhlasem.

A tak královna stále drží tyto výsady sama – stejně jako několik unikátních pravomocí, které svou bizarností překvapují nemálo světových občanů. Jaké to jsou? Přesvědčte se sami.

Queen_Elizabeth_II

Nejznámější pravomocí je vlastnictví všech labutí na řece Temži.

Technicky vzato, každá neoznačená labuť na otevřené vodě patří Královně, i když oficiální web královské rodiny uvádí, že koruna „vykonává vlastnictví“ pouze na „některých úsecích řeky Temže a jejího okolí“. Podle dnešní tradice se vykonává každoroční „Swan Upping“, kdy se pochytají, okroužkují a znovu vypustí na svobodu všechny labutě na řece Temži, jako součást censu labutí populace.

Je to vysoce ceremoniální záležitost, která trvá celých pět dní. „Swan upperové“ nosí tradiční uniformy a pročesávají řeku v šesti řadách, v doprovodu královského labutího „kroužkovače“.

„Labutě také dostanou zdravotní prohlídku a kroužek s individuálním identifikačním číslem od královnina pomocníka, profesora ornitologie na Oxfordské univerzitě, katedra zoologie,“ sděluje stránka královské rodiny.
1280px-Cygnus_bewickii_01

Panovník má také nadvládu nad všemi delfíny v britských vodách.

„Vládni, Británie, Británie vládne vlnám,“ tak se zpívá v klasické britské písni – a tato vláda překračuje hranice pouhých vln. Panovník má nadvládu nad několika druhy vodních zvířat v britských vodách.

Královna stále technicky vzato vlastní všechny jesetery, velryby a delfíny, kteří jsou ve vodách okolo Spojeného Království, podle zákona, jež se datuje zpátky do roku 1324, kdy vládl Král Edward II. Tento statut stále trvá a jeseteři, sviňuchy, velryby a delfíni jsou považováni za „královská zvířata“.

Královna může řídit bez řidičského průkazu.

Řidičáky jsou vydávány v královnině jméně, a přesto je to jediná osoba ve Spojeném Království, která legálně nepotřebuje licenci ani SPZky na její auta k tomu, aby mohla řídit.

Přestože nepotřebuje průkaz, královna se za volantem cítí pohodlně. Naučila se řídit během druhé světové války, když řídila auto první pomoci.

Královna Alžběta II. se dokonce nebojí ukázat své řidičské schopnosti. V roce 1998 překvapila krále Saudské Arábie (tehdy to byl princ) tím, že mu udělala projížďku kolem svého venkovského sídla v Balmoralu. Také by se vám líbilo nepotřebovat řidičský průkaz? Bylo by to jednodušší, že ano?

Královna nepotřebuje ani pas.

Na rozdíl od ostatních členů královské rodiny, po královně se nevyžaduje, aby měla pas, protože jsou také vydávány v jejím jménu. I přes nedostatek cestovatelských dokumentů byla královna za hranicemi už mnohokrát.

Má dvoje narozeniny.

Když jste britskou hlavou státu, jedny narozeniny prostě nestačí. Královniny oficiální narozeniny se slaví v sobotu v červnu, přestože její pravé datum narození je 21.dubna.

Také má svůj soukromý bankomat.

Tady už nejde tak o pravomoc, jako spíše o velkou výhodu této práce. Soukromý bankomat pro použití královské rodiny je instalován v suterénu Buckinghamského paláce. Poskytuje jej Coutts, jedna z nejprestižnějších a exkluzivních britských bank.

Královna má svého osobního básníka.

Básnický laureát je vysoce ceněná pozice v britské společnosti, udělována monarchou za „práci s národním významem“. Když byla tato role poprvé představena, pověřenci bylo vyplaceno 200 liber za rok a k tomu pažba kanárského vína. V dnešní době básnický laureát dostává sud Sherry. Tuto pozici bude až do roku 2019 držet Carol Ann Duffy.

Musí podepisovat zákony.

Královnina souhlasu je potřeba k obrácení jakéhokoli zákonu ve skutečné právo. Když zákon projde oběma komorami parlamentu, putuje cestou do Paláce pro souhlas, kterému se říká „Royal Assent“ neboli „královský souhlas“. Posledním britským monarchou, který odmítl dát královský souhlas, byla Královna Anne v toce 1708.

Signature_of_Elizabeth_II

Může vytvářet Lordy.

Královna má pravomoc jmenovat Lordy, kteří následně sedí v Parlamentu, ve vyšším domě britského legislativního systému. Jako mnoho jiných pravomocí, tato je vykonávána pouze „na radu“ zvolených vládních ministrů.

Nemusí platit daně (ale přesto je platí).

Královna nemusí platit daně, ale i tak dobrovolně platí daně z příjmu a kapitálových výnosů od roku 1992.

Má rytíře.

Je jisté, že už nejezdí jen tak kolem na koních a nenamlouvají si dívky svými příběhy plnými srdnatosti, ale Británie si stále zachovává rytíře. Jako Lordi, jsou jmenováni Královnou – sama je pasuje na rytíře.

Britská královna má ještě mnoho dalších pravomocí, ale už vás jimi nebudu zdržovat. Snad jen zmíním, že je hlavou náboženství a vládne kromě Spojeného Království také v dalších 14 zemích. Je snad nějaký důvod, proč nebýt britským panovníkem?

Written By
More from Therese
Lákadlo thajského ostrova Koh Lipe? Překrásné západy slunce!
Chystáte se na dovolenou a nevíte, kterou destinaci si vybrat? Chcete si...
Čtěte více
Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Edita

    Ahojky, zajímalo by mě odkud byly čerpané informace pro tento příspěvek? Bylo to z nějaké knihy? Pokud ano tak z jaké?

    Předem děkuji za odpověď.

Leave a comment
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *