Vánoční tradice tradiční i méně tradiční

Vánoční tradice
Vánoční tradice tradiční i méně tradiční

Tak je to tu zase. Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí… A s nimi i všemožné zvyky, tradice i netradice. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek.

Vánoční tradice: Ježíšek a jiné

Asi každý ví, že v křesťanské tradici jsou Vánoce oslavou narození Ježíška, tedy Ježíše Krista. Takže tu máme vánoční betlém nebo jesličky, ale také vánoční dárky, které v Česku Ježíšek nosí. A nosí je pod vánoční stromeček na Štědrý den, po vánoční večeři. Tou je tradičně smažený kapr s bramborovým salátem, avšak to zase taková tradice není, protože pochází teprve z počátků 20. století. Prostě se potřebovali udat kapři. A povedlo se! (více tady)

Vánoční betlém
Vánoční betlém

Vrcholem Vánoc je Štědrý den a vrcholem Štědrého dne ona vánoční večeře, resp. to, co se děje po ní. Pro křesťany je především o tradiční půlnoční mši, která oslavuje narození Krista. A chybět nemohou ani tradiční vánoční koledy.

A ještě jednou Ježíšek, tentokrát to vezmeme z druhého konce. Ježíš Kristus byl totiž údajně kdysi ukřižován na kříži zhotoveném ze dřeva jmelí. Ano, jmelí mělo být kdysi stromem. Ať to bylo jakkoli, jisté je, že jmelí je jedním ze symbolů Vánoc. Má chránit místo, kde na Vánoce visí. Má přinést štěstí tomu, kdo pod ním projde. Ale pozor, jenom tomu, kdo jmelí dostal jako dárek nikoli tomu, kdo si ho koupil. To však svátku, který se čím dál více stáčí směrem komerce, příliš nezapadá. Ačkoli vlastně ano, protože i vánoční dárky se bohužel často hodnotí právě ve finančním vyjádření a jejich nakupování znamená žně pro nejrůznější obchody, obchodníky, šmelináře či dokonce lichváře.

Ale abychom nezůstali jenom u Ježíška a komerce…

Vánoční a pohanské zvyky

Křesťanské zvyky a tradice mají svůj prapůvod u pohanů. Ti neoslavovali příchod Ježíše Krista, ale každoroční příchod Slunce, tedy zimní slunovrat. Pohané ho slavili kolem 21. prosince jako svátek Saturnálie. Mj. si při něm dávali dárky v podobě svíček, které měly prosvítit další zimní dny, kdy je méně slunečních paprsků než kdy jindy. Tak tu máme znovu vánoční dárky a navíc i vánoční svíce, třeba i svíce na adventním věnci nebo svíčky ve skořápkách, které na Vánoce vypouštíme na vodní hladinu.

Svíček si i v současnosti užíváme hojně, a nejenom pravých svíček, ale i nejrůznějšího osvětlení a světélkujících vánočních dekorací. Vánoční dekorace, ozdoby a světýlka – to jsou další věci, které dnes dělají Vánoce Vánocemi.

Další tradice mohou mít původ i v keltském svátku Yule. I ten oslavoval zimní slunovrat a uctíval Slunce. Mj. uctíval i dub nebo dubové jmelí, které za dob Keltů oproti době ukřižování Ježíše zase dřevinou nebylo. A zlatá barva, kterou se dnes jmelí barví odkazuje zase na barvu Slunce, tedy i oslavu zimního slunovratu.

Jmelí
Jmelí

A to ostatní

K vánočním zvykům jistě patří i vánoční půst. Kdo se o Štědrém dni (názvu navzdory) postí, uvidí večer zlaté prasátko. Tento zvyk patří k těm nejznámějším, ale také nejméně dodržovaným. Vánoce jsou totiž tradičně v současných rodinách především svátky velkého hodování. A zdaleka nejde jenom o bohatou šťedrovečerní hostinu, zpravidla již začátek prosince spouští pečení, a tak vánoční cukroví zobeme skoro po kilech nejenom na Štědrý den, ale i dlouho a dlouho před tím. A to tu máme také vánoční trhy s nejrůznějšími pochoutkami, na které lze potkat třeba i dceru Michaela Jaksona. Na vánočních trzích samozřejmě nechybí vánoční punč nebo vánoční svařák.

A pozor, existuje také vánoční smoothie. A to ještě nepřišla na řadu vánočka, která se bezesporu dá mezi vánoční tradice zařadit.

Vánoce jsou zkrátka dobou hojnosti, je toho hodně co si dopřáváme. Přesto či právě proto jsou však také pro mnoho z nás stresujícím obdobím, kdy musíme kromě pečení cukroví a příprav vánočních pochoutek, obstarání stromečku, dekorací nebo nákupu vhodných dárků stihnout třeba i vánoční úklid.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na vánoční přání, takže:

ŠŤASTNÉ A VESELÉ!

Tags from the story
,
Written By
More from rakri
Jíst normálně? Ano, intuitivní stravování je tím, co vás to znovu naučí
Denně jsme konfrontování s dobrými radami a návody na šťastný život. Nespočet...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *