Počítač, počítačové hry- Moderní závislost

Moderní závislost - počítač, počítačové hry
Moderní závislost- počítač

Počítač. Kus moderní technologie známý téměř každému člověku. Na jednu stranu velice užitečný stroj vykonávající spoustu práce, kterou by člověk nezvládl, na druhou stranu jedna z moderních závislostí a nemocí této doby.

Téměř všechny domácnosti vlastní svůj vlastní počítač, či notebook. Jako bonus nechybí připojení k internetu. Důvodů je spousta. Vlastníme počítače kvůli práci, zábavě, či jen komunikaci s přáteli. Zamysleli jsme se ale někdy nad tím, jestli právě my nejsme počítačem a technologií kolem nich ovlivněni až příliš??

Úvodem

Účel tohoto článku je poukázat na rizika spojené s počítači a počítačovými hrami. Netvrdím, že je to vždy špatné se věnovat těmto koníčkům. Ano, někteří lidé si dokáží prací na počítači vydělat i slušné peníze. O co mi v tomhle článku jde je to, abych Vám přiblížila svůj příběh- extrém, který ze mě na nějakou dobu udělal někoho, kdo byl vlastně nikým.

Jak vše začíná?

Od svých 14 let mým nejlepším přítelem byl počítač a počítačové hry. byla jsem vedena k této formě zábavy vlastním otcem i bratrem. Divné? To bych teda řekla. Mně to ovšem v té době přišlo naprosto normální. Díky počítači, internetu, hrám, jsem našla spoustu (virtuálních) přátel a cítila jsem se šťastně. Velice šťastně. Byla jsem mimo všeho dění v reálném světě. Problémy ostatních lidí  mi byly cizí. Co se týče například domácích povinností, neměla jsem o nich ani potuchy. Do svých 19 let jsem nebyla schopná nijak pomoci.. Všechnu dřinu jsem nechala na své mamince, která jen přihlížela tomu, jak se ji oddaluji. A Já?? Nic. Byla jsem ve svém nereálném světě šťastná a své teenagerovské roky jsem proseděla u monitoru.

Někdy stačí opravdu málo a jste jen další loutkou. Mnohdy k tomu není zapotřebí moc úsilí a jste na rozcestí. Ještě hůř, zvolíte si špatnou stranu.

Moderní závislost - počítač, počítačové hry
Moderní závislost

Nejenom mladí

Jak již nadpis mohl naznačit, problém se netýká pouze mladých lidí. Za dobu své „závislosti“ jsem poznala mnoho lidí, daleko starších než jsem já – s rodinami, kteří propadli svému hobby a na okolní svět dočista zapomněli. Bohužel jsem se setkala i s takovým extrémem u sebe doma. Můj otec, závislý na hraní počítačových her, zapomínal na svoje povinnosti vůči rodině. Vůči svým dětem i manželce. Nebyl schopný s námi normálně komunikovat. Neměli jsme si co říci. Najednou nám připadal hrozně cizí. Nebyl schopen udělat žádnou práci a když už, jen na půl. Málem nás ztratil všechny. Nakonec si naštěstí uvědomil, že se něco děje, že něco není v pořádku a začal to být zase náš táta. Nakonec jsme se zase stmelili a začali docela normálně fungovat. Nicméně, doteď se svého hobby úplně nevzdal. Tento problém může potkat úplně každého a je velice obtížné dostat se z toho sám. Ano, někteří to zvládnou. Nicméně ti ostatní potřebují impulz k tomu, aby jejich životy nabraly nový směr.

Já se své závislosti zbavila díky svému příteli, který mi ukázal realitu mimo počítač a dodnes jsem mu za to vděčná!

Počítačová generace

Je nutné si uvědomit, že tento problém se týká hlavně dnešní generace. V mnoha místech jsou prázdná dětská hřiště, venku není slyšet dětský smích a pokud náhodou nějaké děti potkáme, baví se o hrách. Rodiče to často nechají jen tak. Ano, je sice krásné, že jsou děti pod neustálým dozorem a nic se jim nemůže stát, ale už jen to, že někteří rodiče své děti v hraní podporují je špatné! Následkem jsou kromě výše zmíněných například i zdravotní problémy. Děti jsou méně aktivnější, mnohdy je pro ně sport a pohyb nepřítelem, až si nakonec podají ruce se svým sedavým životem.

 

Závěrem

Pokud znáte někoho, kdo je v této situaci a vy jen pozorujete, jak se vám oddaluje, udělejte s tím něco. Pomozte mu ! Není to lehké, já vím. Nicméně také vím, že jsou zde i lidé, kterým záleží na druhých. I mně byly ukázány krásy světa. Byl mi dán nový pohled na všechny kolem mě. Díky lidem, kteří mě mají skutečně rádi jsem pochopila, že mé štěstí nespočívá v hraní her a počítači. Dostala jsem novou šanci stát se lepším člověkem. Zbavila jsem se závislosti a získala tím daleko cennější věci, které za to vše stojí !!

Slovo autorky

Pokud Vás tento článěk zaujal, jsem velice ráda. Pokud opravdu někoho takového znáte a tento článek byl jen dalším impulzem k tomu, aby se tento problém začal řešit, neváhejte!

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from Lucie
Příběh jednoho Německého Boxera
Jmenuji se Bono. Jsou mi čtyři roky. Mám rád procházky a také...
Čtěte více
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *