Svatá Lucie noci upije. Polozapomenutý svátek přináší mnohé tradice

Svatá Lucie
Svatá Lucie noci upije.

Advent znamená přípravu na Vánoce, největší svátky v roce. Nese však celou řadu dalších svátků, třeba svátek svaté Lucie.

Svátek svaté Lucie

Lucie stojí tak trochu ve stínu slavnější Barborky nebo Mikuláše. Tradice však i na svátek svaté Lucie, tedy 13. prosince přinášejí celou řadu lidových zvyků, pověstí a také rčení:

Svatá Lucie noci upije.

Ve skutečnosti má však rčení Svatá Lucie noci upije ještě další část.

13. prosince se totiž noci skutečně přestávají prodlužovat, ale ještě pár dnů potrvá, než se začnou také zkracovat. Astrofyzika na to má přesné vědecké vysvětlení, lidové tradice to příhodně shrnutí ve rčení, které v kompletní podobě zní:

Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá.

Legendy o svaté Lucii jsou jako z hororu

Svatá Lucie byla krásnou dívkou, která se však rozhodla zasvětit život bohu. Přes mnoho nápadníků zůstala pannou. Když byl jeden z nápadníků neoblomný, měla si vypíchnout oči, aby ho odradila. Do druhého dne měla však mít oči uzdravené a ještě krásnější než předtím.

Protože tak lpěla na svém počestném životě, rozhodli se ji odmítnutí nápadníci vytrestat tak, že ji odvlečou do nevěstince. To se jim však nepodařilo, protože Lucie měla strnout na místě jako sloup. Ze zloby ji pak měli zabít. Legendy kolem svaté Lucie jsou jako z hororu…

I kvůli legendě o zázračném uzdravení vypíchnutých očí má Lucie léčit zrak, je také patronkou nevěstek, ale také švadlen, kočích nebo spisovatelů.

Tradice a zvyky na svatou Lucii

Jisté je, že svatá Lucie byla historickou osobností, která byla krutě umučena kolem roku 304.

Tradice pak Lucii viděly jako ženu v bílém. Na dědinách takové ženy jako Lucky obcházely stavení, aby dohlížely na to, že se nepřede. Na svátek svaté Lucie je totiž předení zakázáno, stejně jako úklid a další domácí práce. Vánoční úklid je sice Lucii vlastní, ale to před nebo až po 13. prosinci.

Tags from the story
, , , ,
Written By
More from rakri
Bergamot – přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?
Bergamot patří k těm méně známým citrusům. Zatímco pomeranče nebo citrony, jeho...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *