Bergamot – přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?

Bergamot
Bergamot - přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?

Bergamot patří k těm méně známým citrusům. Zatímco pomeranče nebo citrony, jeho blízcí příbuzní, patří k těm nejoblíbenějším druhům ovoce vůbec, bergamot stojí v pozadí. A je to škoda. Jeho svěží citrusová vůně nese silné antidepresivní účinky, pomáhá proti únavě, funguje jako pomocník proti stresu. Vonný olej bergamot tak skvěle zapadá do aromaterapie, ale uplatňuje se také v parfemářství a kosmetice, dokonce i v potravinářském průmyslu. Aroma bergamotu totiž provází věhlasný černý čaj Earl Grey.

Co je to vlastně bergamot?

Botanicky se jedná zřejmě o křížence citronu, resp. limetky a pomeranče. Pomeranč připomíná svoji velikostí, barvou zase limetku nebo citron. Plodům si někdy říká i princova hruška, rostlině také bergamota nebo bergamie. Jde o stálezelený subtropický strom s výškou až do pěti metrů. Roste a pěstuje se zejména ve Středomoří, ačkoli původně pochází z Asie.

Aromaterapie

Jako vonná silice nabízí bergamot terapeutické vlastnosti, které využívá aromaterapie. Jeho svěží vůně s ovocnými, bylinnými a dřevitými tóny přijde vhod nejenom v psychicky náročných situacích a když nás trápí stres…

  • Bergamot má antiseptické a dezinfekční účinky.
  • Vonná esence bergamotu dokáže pročistit vzduch, eliminuje pachy, dokonce pohlcuje i cigaretový kouř. Je prospěšná při potížích dýchacích cest, podporuje hluboké dýchání, tím i okysličení a výživu všech tkání a orgánů lidského těla.
  • Bergamie má mimořádné povzbuzující účinky. Podporuje činnost nervové soustavy, je tak prospěšný proti stresu. Posiluje nervy, zlepšuje paměť, koncentraci a mentální výkon.
  • Pomáhá i proti bolesti hlavy nebo při menstruačních bolestech, uvolňuje napětí nejenom psychické, ale i napětí svalové.
    Je prospěšný i pro zdravé trávení.

Pozor, jakkoli je bergamot prospěšný, má jednu nevýhodnou vlastnost. Je fototoxický, tzn. že u citlivých osob může v kombinaci se slunečními paprsky vyvolat podráždění. Nehodí se proto užívat v době, kdy pokožku vystavujeme slunečnímu záření nebo soláriu.

Jak esenci využít?

Jednoduše otevřete lahvičku s bergamotovým olejem a přičichněte si. Okamžitě vás povzbudí. Povzbudivou atmosféru můžete vyčarovat i pomocí aromalampy. Ještě důmyslnější aromaterapii nabízí aroma difuzér – přístroj, který za studena vytváří vonnou mlhu.

Tags from the story
,
Written By
More from rakri
Chlorofyl aneb když potřebujete do šedivých zimních dnů dodat něco zeleného
Už je té zimy příliš, nemyslíte? A to si na jaro ještě...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *