Bergamot – přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?

Bergamot
Bergamot - přírodní antidepresivum s vůní citrusů. Znáte ho?

Bergamot patří k těm méně známým citrusům. Zatímco pomeranče nebo citrony, jeho blízcí příbuzní, patří k těm nejoblíbenějším druhům ovoce vůbec, bergamot stojí v pozadí. A je to škoda. Jeho svěží citrusová vůně nese silné antidepresivní účinky, pomáhá proti únavě, funguje jako pomocník proti stresu. Vonný olej bergamot tak skvěle zapadá do aromaterapie, ale uplatňuje se také v parfemářství a kosmetice, dokonce i v potravinářském průmyslu. Aroma bergamotu totiž provází věhlasný černý čaj Earl Grey.

Co je to vlastně bergamot?

Botanicky se jedná zřejmě o křížence citronu, resp. limetky a pomeranče. Pomeranč připomíná svoji velikostí, barvou zase limetku nebo citron. Plodům si někdy říká i princova hruška, rostlině také bergamota nebo bergamie. Jde o stálezelený subtropický strom s výškou až do pěti metrů. Roste a pěstuje se zejména ve Středomoří, ačkoli původně pochází z Asie.

Aromaterapie

Jako vonná silice nabízí bergamot terapeutické vlastnosti, které využívá aromaterapie. Jeho svěží vůně s ovocnými, bylinnými a dřevitými tóny přijde vhod nejenom v psychicky náročných situacích a když nás trápí stres…

  • Bergamot má antiseptické a dezinfekční účinky.
  • Vonná esence bergamotu dokáže pročistit vzduch, eliminuje pachy, dokonce pohlcuje i cigaretový kouř. Je prospěšná při potížích dýchacích cest, podporuje hluboké dýchání, tím i okysličení a výživu všech tkání a orgánů lidského těla.
  • Bergamie má mimořádné povzbuzující účinky. Podporuje činnost nervové soustavy, je tak prospěšný proti stresu. Posiluje nervy, zlepšuje paměť, koncentraci a mentální výkon.
  • Pomáhá i proti bolesti hlavy nebo při menstruačních bolestech, uvolňuje napětí nejenom psychické, ale i napětí svalové.
    Je prospěšný i pro zdravé trávení.

Pozor, jakkoli je bergamot prospěšný, má jednu nevýhodnou vlastnost. Je fototoxický, tzn. že u citlivých osob může v kombinaci se slunečními paprsky vyvolat podráždění. Nehodí se proto užívat v době, kdy pokožku vystavujeme slunečnímu záření nebo soláriu.

Jak esenci využít?

Jednoduše otevřete lahvičku s bergamotovým olejem a přičichněte si. Okamžitě vás povzbudí. Povzbudivou atmosféru můžete vyčarovat i pomocí aromalampy. Ještě důmyslnější aromaterapii nabízí aroma difuzér – přístroj, který za studena vytváří vonnou mlhu.

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..