Co je a co není pracovní úraz?

Co je a co není pracovní úraz?

V každém zaměstnání může dojít k pracovnímu úrazu. Ať už pracujete na stavbě, jste floristou nebo pracujete v truhlárně či kanceláři. Všude může dojít k pracovnímu úrazu, který je třeba řešit nejen s pojišťovnami. Mnozí zaměstnavatelé však nevědí, jak v případě pracovního úrazu postupovat. Stejně tak si nejsou jisti, co to vlastně pracovní úraz je. Správnou definici pracovního úrazu by stejně tak řekl jen jeden z deseti zaměstnanců. Co tedy je a co není pracovní úraz a jak v případě pracovního úrazu postupovat?

Co je pracovní úraz

Pakliže hovoříme o pracovním úrazu, hovoříme o poškození zdraví nebo smrti, k čemuž došlo při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s pracovními úkoly. Takový pracovní úraz se samozřejmě může stát i na pracovní (služební) cestě. Pokud bychom hovořili o pracovním úrazu na služební cestě, hovořili bychom o úrazu, který se stal pouze během plnění pracovních povinností, tedy například při oficiálním jednání. To, co se stane po skončení oficiálního jednání, to už nelze považovat za pracovní úraz. 

Co není pracovní úraz

Stejně tak nelze považovat za pracovní úraz to, co se stane během odpolední pauzy nebo po skončení pracovní doby, i když se to stalo v podniku, kde pracujete. Stejně tak nelze považovat za pracovní úraz takový úraz, k němuž došlo při cestě do práce nebo z práce. 

Jak postupovat při pracovním úrazu

Každý zaměstnavatel musí vědět, jak postupovat ve chvíli, kdy dojde k pracovnímu úrazu. Každý zaměstnavatel musí vědět, že je třeba provést neodkladné úkony jako první, což je třeba poskytnutí první pomoci nebo provedení opatření, aby došlo k zabránění dalších škod na zdraví. Poté se musí zajistit místo úrazu a následovně se musí úraz ohlásit, a to nejen na pojišťovnu, ale také se musí ohlásit státnímu zástupci či inspektorátu práce. 

Abyste nemuseli řešením pracovního úrazu narušovat váš harmonogram, svěřte BOZP a PO podniku do rukou firmy Extéria, o níž si přečtete v referencích a recenzích klientů. 

Pro rychlou rekonvalescenci po úrazu doporučuju požít motodlahu.

Written By
More from PR článek
Co je Home Staging?
Chystáte se na prodej vaší nemovitosti? Anebo uvažujete o pronájmu? Chcete dům...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *