Domácí psycholog? Deník!

deník
Domácí psycholog? Deník!

Ano, čtete správně. V dnešní, velice náročné době, kdy každý musí podávat excelentní výkony a ještě k tomu se usmívat, aby nebyl za kdejakého mrzouta, se stává, že jsme náchylní k smutným náladám. Večer po práci či po škole, když už konečně máme čas pro sebe, můžeme být překvapeni, k jakým nehezkým myšlenkám se naše mysl uchyluje.

Proč tomu tak ale je?

Pocity osamocení, strachu a bezmoci se mohou stát našimi strašáky, když není naše mysl zaměstnána nějakou činností.
Pocity osamocení, strachu a bezmoci se mohou stát našimi strašáky, když není naše mysl zaměstnána nějakou činností.

Asi jedna z prvních věcí, která může člověka napadnout je, že něco dělá špatně. Nemusí to však znamenat, že hned něco špatně dělá. Zkrátka je z okolí vyvíjen velký tlak a naše tělo si nedokáže dostatečně odpočinout.

Jsou to pouze myšlenky, které nás tíží podvědomě a zatímco celý den se musíme na svojí práci soustředit, ony nemají možnost se projevit a nakonec to všechno padne jako z čistého nebe třeba i v tu nejnevhodnější chvíli.

Svěřovat se našim kamarádům, partnerovi nebo rodině s našimi soukromými a kolikrát každodenními náladami pro nás asi taky není to pravé. Za chvíli se můžou dostavit pocity, že je jen otravujeme či obtěžujeme a oni, ač by chtěli, nám nemohou pomoci s tím bojovat s stát při nás pokaždé, když se cítíme špatně.

A psycholog? Pro někoho to je cesta řešení, pro někoho noční můra.

Přemýšleli jste ale někdy, že si můžete založit deník?

Mnoha lidem pomáhá, pokud se ze svých špatných pocitů vypíší na papír.
Mnoha lidem pomáhá, pokud se ze svých špatných pocitů vypíší na papír.

Může to být vaše vrba, i když neživá, která s Vámi může sdílet jak pěkné zážitky a pocity, tak ty špatné. Krásná obalená knížečka s klíčkem a zámečkem se vyrábí už i pro malé děti. Proč myslíte, že tomu tak je?

Je jen na každém, čím by svůj blok naplnil.

Lidi se s tím na první pohled nechlubí, ale jakmile se s daným tématem seznámíte víc, pochopíte, v čem je kouzlo mít u sebe neživého kamaráda. Nemusíte se za nic stydět, protože se Vám nikdo nebude smát, ať už na stránky deníku napíšete cokoliv. Můžete se rozepsat o svých trápeních, o svém štěstí a o tom, čeho jste dosáhli. O cílech, zklamáních, nových zkušenostech a poznatcích, o lásce a o přátelích, o novém zaměstnání, o krizi a špatném období v životě.

Pořád nejste přesvědčeni, že byste se někdy měli pustit do pořizování deníku?

Mám pro vás další velká plus. Relaxace duše i celého těla. Člověk se uvolní, nemyslí na povinnosti a soustřeďuje se pouze sám na sebe. Máte šanci více poznat Vaše vnitřní Já a uvědomit si, kým jste, jaké máte vlastnosti, co Vás těší a naopak rozčiluje a hlavně, jakou cestou se ubíráte. Někdy může deník sloužit i jako dobrý ukazatel životní cesty, o které jsem se zmínila. A pokud se na určitou událost, kterou popíšete, podíváte třeba za týden s nadhledem, máte šanci se vyvarovat stejných chyb a špatných věcí, aby se už neopakovaly.

 

Na konci temného tunelu se vždy nachází světlo.
Na konci temného tunelu se vždy nachází světlo.

Deník je jeden velký spis. Je to kniha života. Pokud do něj s citlivostí vypíšete ty nejniternější zážitky a pocity, dokonale si i za pár let vyobrazíte onu situaci, ve které jste zrovna byli. A až si jednou nebudete moct na něco vzpomenout, budete rádi za to, pokud právě deník tuto cenou informaci měl šanci uchovat.

Tags from the story
, , ,
Written By
More from Luck@
Bílé zoubky? Bez problémů, snadno a přírodně!
Už vám lezou krkem ty otravné reklamy v televizi, kde slečny a...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *