Jaro je bezesporu krásným obdobím. A je také obdobím bohatým. Nabízí záplavu květů, barev, čerstvého vzduchu, zeleně, bylinek a jarní zeleniny. Jarní jídelníček je doslova nabitý energií – na jedné straně. Na druhé straně obsahuje potraviny, které podporují detoxikaci organismu a hubnutí. Co si budeme povídat, většina z nás zjara přemýšlí jak zhubnout. Jaro je pro hubnutí nejlepší doba, byla by škoda toho nevyužít!
Jak na to? Jak zhubnout?
Existuje nespočet diet, bohužel mnoho z nich hrozí jo-jo efektem, který je nezřídka provází. Nejlepší a nejúčinnější diety jsou ty, které zohledňují vaše stravovací zvyklosti a pokud mění jídelníček, tak pozvolna, nikoliv zásadně. Jsou také diety, resp. způsoby stravování nebo stravovací styly, které strukturu jídelníčku nemění vůbec. Jednoduše jíte pořád to samé. K hubnutí pak dochází proto, že se soustředíte na čas, kdy jíte. Takové hubnutí nabízí i přerušovaný půst.
Co to je půst?
Pokud jde o diety, pravý půst rozhodně není tou nejlepší cestou jak zhubnout. Už jenom proto, že se po půstu zaručeně dočkáte zmiňovaného jo-jo efektu. Půst vlastně ani není dieta, je to způsob očisty fyzické, psychické, mentální i duchovní. Je to také alternativní léčebná metoda – pak se mu říká i léčebné hladovění.
Půst (hladovka) znamená dobrovolné odmítnutí stravy po určitou dobu. Přerušovaný půst tuto dobu značně zkracuje. Nemá s léčebným hladověním moc společného, přibližuje se svým principem spíše k dietám a způsobům hubnutí.
Co je to přerušovaný půst?
Přerušovaný půst, také přerušované hladovění je založený na hladině krevního cukru, resp. inzulínu v krvi. Ta kolísá v závislosti na tom, zda jíme nebo hladovíme. Pokud přijímáme stravu, dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru a inzulínu. Inzulín podporuje zpracování cukru ze stravy. Jednoduše v této chvíli není prostor ještě odbourávat tukové zásoby. Jakmile hladovíme, organismus se nemusí vypořádávat s cukrem, odpočívá od trávení a energii si bere z tukových zásob.
Přerušovaný půst (Intermittent Fasting, známý také pod zkratkou IF) spočívá v tom, že na určitou dobu omezujeme příjem stravy – hladovíme. Nemění se přitom to, co jíme, ale to, kdy jíme. Nejde o nic nepřirozeného, běžně každý z nás každý den prožívá půst, minimálně při spánku, kdy stravu opravdu nepřijímáme.
Co slibuje přerušovaný půst?
Přerušovaný půst, stejně jako půst samotný slibuje detoxikaci organismu, ale především přirozené, rychlé a efektivní hubnutí. Pokud se chcete zbavit tukových zásob a mít ladnější postavu, stojí přerušovaný půst za zvážení. Budete mít méně tuků a více energie. Má pomoci i s tukem, který se vás vší silou drží po celá léta, ač se s ním snažíte skoncovat.
Jako každý půst i přerušovaný půst by se měl odrazit nejenom v atraktivnější postavě, ale i vitalitě, hormonální rovnováze a lepší obranyschopnosti…
Pozor – přerušovaný půst slibuje mnohé, ale rozhodně nebude vyhovovat každému. Určitě by se do něho neměli pouštět lidé s poruchami příjmu potravy.
Jak začít?
Kompletní informace a návod nabízí manuál přerušovaného půstu pro začátečníky.
Přerušovaný půst nevyžaduje žádné zvláštní přípravy tak, jak to známe z nejrůznějších diet. Příprava spočívá zejména v psychice a výběru konkrétní metody přerušovaného půstu.
Základní metoda přerušovaného půstu pracuje s 16 hodinami půstu a 8 hodinami, které jsou určené pro jídlo. Toho lze dosáhnout snadno tak, že se vynechá snídaně nebo večeře, záleží na denním režimu. Celková energetická hodnota jídla by přitom neměla být nižší, takže v době pro jídlo sníme i to, co bychom běžně jedli v době, kdy nyní se postíme.
Existují i další metody přerušovaného půstu, vedle 16/8 například také 20/4. Více o těchto metodách najdeš ve zmiňovaném manuálu.