Přerušovaný půst – možná právě tohle bude způsob jak zhubnout

Přerušovaný půst
Přerušovaný půst – možná právě tohle bude způsob jak zhubnout

Jaro je bezesporu krásným obdobím. A je také obdobím bohatým. Nabízí záplavu květů, barev, čerstvého vzduchu, zeleně, bylinek a jarní zeleniny. Jarní jídelníček je doslova nabitý energií – na jedné straně. Na druhé straně obsahuje potraviny, které podporují detoxikaci organismu a hubnutí. Co si budeme povídat, většina z nás zjara přemýšlí jak zhubnout. Jaro je pro hubnutí nejlepší doba, byla by škoda toho nevyužít!

Jak na to? Jak zhubnout?

Existuje nespočet diet, bohužel mnoho z nich hrozí jo-jo efektem, který je nezřídka provází. Nejlepší a nejúčinnější diety jsou ty, které zohledňují vaše stravovací zvyklosti a pokud mění jídelníček, tak pozvolna, nikoliv zásadně. Jsou také diety, resp. způsoby stravování nebo stravovací styly, které strukturu jídelníčku nemění vůbec. Jednoduše jíte pořád to samé. K hubnutí pak dochází proto, že se soustředíte na čas, kdy jíte. Takové hubnutí nabízí i přerušovaný půst.

Co to je půst?

Pokud jde o diety, pravý půst rozhodně není tou nejlepší cestou jak zhubnout. Už jenom proto, že se po půstu zaručeně dočkáte zmiňovaného jo-jo efektu. Půst vlastně ani není dieta, je to způsob očisty fyzické, psychické, mentální i duchovní. Je to také alternativní léčebná metoda – pak se mu říká i léčebné hladovění.

Půst (hladovka) znamená dobrovolné odmítnutí stravy po určitou dobu. Přerušovaný půst tuto dobu značně zkracuje. Nemá s léčebným hladověním moc společného, přibližuje se svým principem spíše k dietám a způsobům hubnutí.

Hubnutí do plavek

Hubnutí, vysněná postava? A co zkusit přerušovaný půst?

Co je to přerušovaný půst?

Přerušovaný půst, také přerušované hladovění je založený na hladině krevního cukru, resp. inzulínu v krvi. Ta kolísá v závislosti na tom, zda jíme nebo hladovíme. Pokud přijímáme stravu, dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru a inzulínu. Inzulín podporuje zpracování cukru ze stravy. Jednoduše v této chvíli není prostor ještě odbourávat tukové zásoby. Jakmile hladovíme, organismus se nemusí vypořádávat s cukrem, odpočívá od trávení a energii si bere z tukových zásob.

Přerušovaný půst (Intermittent Fasting, známý také pod zkratkou IF) spočívá v tom, že na určitou dobu omezujeme příjem stravy – hladovíme. Nemění se přitom to, co jíme, ale to, kdy jíme. Nejde o nic nepřirozeného, běžně každý z nás každý den prožívá půst, minimálně při spánku, kdy stravu opravdu nepřijímáme.

Co slibuje přerušovaný půst?

Přerušovaný půst, stejně jako půst samotný slibuje detoxikaci organismu, ale především přirozené, rychlé a efektivní hubnutí. Pokud se chcete zbavit tukových zásob a mít ladnější postavu, stojí přerušovaný půst za zvážení. Budete mít méně tuků a více energie. Má pomoci i s tukem, který se vás vší silou drží po celá léta, ač se s ním snažíte skoncovat.

Jako každý půst i přerušovaný půst by se měl odrazit nejenom v atraktivnější postavě, ale i vitalitě, hormonální rovnováze a lepší obranyschopnosti…

Pozor – přerušovaný půst slibuje mnohé, ale rozhodně nebude vyhovovat každému. Určitě by se do něho neměli pouštět lidé s poruchami příjmu potravy.

Jak začít?

Kompletní informace a návod nabízí manuál přerušovaného půstu pro začátečníky.

Přerušovaný půst nevyžaduje žádné zvláštní přípravy tak, jak to známe z nejrůznějších diet. Příprava spočívá zejména v psychice a výběru konkrétní metody přerušovaného půstu.

Základní metoda přerušovaného půstu pracuje s 16 hodinami půstu a 8 hodinami, které jsou určené pro jídlo. Toho lze dosáhnout snadno tak, že se vynechá snídaně nebo večeře, záleží na denním režimu. Celková energetická hodnota jídla by přitom neměla být nižší, takže v době pro jídlo sníme i to, co bychom běžně jedli v době, kdy nyní se postíme.

Existují i další metody přerušovaného půstu, vedle 16/8 například také 20/4. Více o těchto metodách najdeš ve zmiňovaném manuálu.

Tento článek sponzorují

Tento článek zatím nemá sponzora. Buďte první!

Pod tento příspěvek můžete přidat vlastní odkaz jako reklamu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.