Jak ztrácet čas produktivně? Existuje tolik způsobů!

Jak ztrácet čas produktivně? Existuje tolik způsobů!
Jak ztrácet čas produktivně? Existuje tolik způsobů!

Řeknu to upřímně a na rovinu – prokrastinace je mrcha. Nutí nás dělat věci, které odsouvají ty důležité, takže ztrácíme náš drahocenný čas. A pak z toho ještě máme špatný pocit. Někdy opravdu je zapotřebí dát si od práce nebo učení krátkou pauzu, ale jak tyto pauzy trávit produktivně? O tom si řekneme více v tomto článku!

Nerada trávím čas nicneděláním (i když někdy je to opravdu velmi potřebné, přiznávám). A proto se snažím i svůj volný čas nebo pauzy mezi učením strávit produktivně. Řídím se heslem: „Udělej dnes něco, za co ti tvé budoucí já bude vděčné.“ Proto jsem dnes i pro vás sepsala pár tipů, co je možné dělat, když zrovna nepracujete.

Rozptýlení, vedlejší projekty a prokrastinace jsou pro vaši produktivitu skvělými pomocníky, ovšem je třeba se naučit je zvládat tím správným způsobem. Produktivní prokrastinace je skvělým mezníkem mezi prací a odpočinkem – a v takových situacích skvěle fungují „výplňkové“ aktivity. Nejlepším řešením při nutné pauze od práce je najít si něco naprosto jiného, než co jste doposud dělali. Jen tak se odreagujete. Každý produktivně „zabíjí čas“ jinak, individuálně. Pokud vás nenapadá žádný užitečný způsob, podívejte se na několik následujících tipů!

Zkuste DIY
Že nevíte, co to je? O tom, co je vlastně DIY, se dočtete více v mém starším článku: DIY projekty: Vychytávky na prázdnou zeď. Obecně jde o nápadité a kreativní tipy, triky a návody k vytvoření praktických pomůcek do domácnosti, předělávání svého oblečení či zdobení místností doma. Při zařazení této skvělé činnosti mezi své koníčky určitě nebudete litovat. Může vás obohatit o zkušenosti v mnoha směrech. Jak se do takového DIY dát? Do vyhledávače stačí zadat „DIY návody“ a ty už vám prozradí, co všechno se dá udělat! Můj oblíbený pro DIY tipy a triky je samozřejmě Pinterest.

Naučte se cizí jazyk
Přesně tak – začněte se učit libovolný cizí jazyk. Jen tak to samozřejmě nejde. Když se budete učit jen pár minut denně (kromě lidí, kteří na to mají přirozený talent), asi z vás do týdne rodilý mluvčí nebude. Ale můžete se učit třeba slovní zásobu – hned po několika týdnech poznáte rozdíl, když si budete pročítat cizojazyčný web. Existují mobilní aplikace, které vám pomohou procvičit si jednoduchá slovíčka. Určitě si jednu stáhněte Tak se naučíte krátké fráze, díky kterým jazyku lépe porozumíte. No a pak se do jeho učení můžete vrhnout naplno!

Produktivní procházka
Jak se dá procházet produktivně? Nejenže pěší chůze je zdravá (alespoň zdravější než jízda autem), ale také se dá tento čas využít velmi produktivně. Dejte si do uší sluchátka a místo hudby poslouchejte nějakou zajímavou audioknihu nebo třeba přednášku na téma, které vás zajímá a o kterém si normálně nemáte čas přečíst. Provětráte si hlavu od všech svých starostí z práce a ještě se naučíte nebo dozvíte něco nového – to jsou dvě mouchy jednou ranou!

čas

Neoblíbené uklízení
Tato činnost většinou nepatří na seznam nejoblíbenějších činností člověka. Ale právě proto je to ta pravá činnost pro chvilky, kdy vás náhle přepadne prokrastinace a potřebujete vypnout od práce (platí hlavně pro ty, kteří pracují doma). Nemusíte hned uklízet celý dům. Zkuste se podívat, co všechno je třeba doma nebo v kanceláři uklidit, vyberte si dvě tři menší činnosti, které jste chtěli odložit „na později“, a jděte do toho – protože „později“ zrovna přišlo. Za chvíli vás to stejně pravděpodobně přestane bavit, a tak se donutíte vrátit k původní práci!

Udržování kontaktu s přáteli a známými
S radostí si najdete pár minut pro nicnedělání, ale nemůžete vměstnat do kalendáře ani chvilku na své přátele či známé? Něco je špatně! Kde se tedy skrývá ten trik? Právě když se vám nic nechce, máte všeho až po krk a chcete jednoduše vypnout na chvilku mozek, zvedněte do ruky telefon. Najděte někoho, s kým jste dlouho nemluvili a zavolejte. Zeptejte se, jak se mu daří, co je nového a další jednoduché otázky, nic náročného. Pravidelné spojení s přáteli je základní a velmi důležitou složkou udržování vztahů s lidmi, které často jenom tak na ulici nepotkáme. Věřte, že tito lidé budou moc rádi, že si na ně čas od času vzpomenete!

Pokud jste ve svém životě objevili i další způsoby, jak produktivně trávit svůj volný čas nebo čas, kdy přijde prokrastinace, sdílejte je se mnou – i já se ráda přiučím!

Written By
More from Therese
10 tipů jak jíst zdravě
Naučit se jíst zdravě – to je něco, co zajímá mnoho lidí....
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *