Pupalka – bylinka pro ženy

Pupalka dvouletá
Pupalka - bylinka pro ženy

Pupalka dvouletá je zařazována mezi rostliny třetího tisíciletí. Nabízí totiž široké spektrum účinků v péči o krásu i o zdraví. Je užitečná především ženám. V tomto článku si účinky a působení pupalky představíme. Nejdříve se však podíváme na rostlinu jako takovou.

Noční svíce

Pupalka dvouletá je pozoruhodnou rostlinou původem ze Severní Ameriky. Již dle názvu jde o dvouletku, která kvete až druhým rokem. To ji zdobí sytě žluté květy vytvářející hroznové květenství. Rostlina přitom může sahat až do výšky dvou metrů.

Pupalka dvouletá nese mnoho zajímavostí. Jednou z nich je to, že žluté květy se otevírají až ve večerních hodinách. Svoji nádhernou, sladce opojnou vůní tak lákají především noční motýly a můry. Proto se jí také říká noční svíce.

Plodem pupalky je tobolka se semeny nepravidelného tvaru. Z nich se lisuje blahodárný panenský olej.

Pupalka - květLék amerických indiánů

Pupalka dvouletá se sice do Evropy dostala až v 17. století, dávno před tím ji však v lidové medicíně užívali američtí indiáni.

Pupalka jim pomáhala léčit kožní onemocnění, rány, ale také pohmožděniny. Vnitřně měla pomáhat při bolestech v krku, respiračních onemocněních, ale také žaludečních a střevních potížích. To je však jen slabý výčet léčivých účinků půvabné rostlinky.

Pupalkový olej

Teprve nedávno se začal ze semen pupalky lisovat panenský olej, který nabízí cenné složení a příznivé působení na mnoho systémů lidského těla.

Je zdrojem protizánětlivé kyseliny GLA (gama-linolenové), kterou najdeme v potravinách jen omezeně. Za to je však potřebná pro řadu důležitých procesů v organismu. Jde zejména o imunitní reakce.

  • Při dlouhodobém užívání pupalkový olej posiluje imunitu. Je také prevencí civilizačních chorob.
  • Jeho působení ocení zejména ženy, protože dokáže pomoci při typických ženských problémech jako je premenstruační syndrom nebo klimakterium. Obnovuje hormonální hladinu i po porodu. Posiluje ženskou energii.
  • Pupalka nese také antidepresivní působení. Pomáhá proti únavě.

A to stále není všechno.

  • Olej z pupalky je prospěšný pro kardiovaskulární systém, snižuje hladinu cholesterolu. Příznivě ovlivňuje zažívání, podporuje metabolismus, takže se podílí na hubnutí.
  • Svým složením pupalkový olej podporuje obnovu kloubů.
  • Pupalka má také výjimečnou schopnost regenerovat pokožku – a to jak při vnitřním, tak při vnějším užití.

Zkrášlující elixír

  • Pupalkový olej představuje luxusní zkrášlující olej, který nahradí jakékoliv krémy. Do krémů se také pro své protizánětlivé, regenerační a zjemňující účinky přidává.
  • Uplatní se i jako vlasová maska nebo regenerátor nehtů.
  • Pupalkový olej je také skvělým olejem na masáž hráze. Těhotné ženy by ho však neměli užívat vnitřně, protože může vyvolat porod. Poslouží tak také jako přírodní prostředek k vyvolání porodu.

A co vy? Máte pupalkový olej doma? A jak ho využíváte?

Tags from the story
, , ,
Written By
More from rakri
Mug cake – hrníčkový dort hotový za 5 minut!
Mug cake je mimořádným kulinářským dílem, mimořádným v tom, že je velmi...
Čtěte více
Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *